Skip to main content

Sklerotizácia kŕčových žíl je zákrok, ktorý pomáha zbavenia sa malých popraskaných žíl – metličky a pavúčikovité varixy.  Je to moderný zákrok, ktorý sa vykonáva ambulantne a nie je nevyžaduje si práceneschopnosť či hospitalizáciu.

Sklerotizácia sa realizuje vpichnutím látky tzv. sklerotizačný roztok, dovnútra žily, čím sa naruší vnútorná vrstva žily a vyvolá sa drobná zápalová reakcia, ktorá spôsobí vyplnenie žily.

Týmto sa žila prestane plniť krvou, zmenší svoj objem a prestane byť viditeľná. Táto metóda odstránenia kŕčových žíl sa môže použiť na malé popraskané žilky, malé kŕčové žily, alebo na stredne veľké deformované povrchové žily. Sklerotizáciu stredne veľkých žíl vykonávame vždy pod ultrazvukovou a infračervenou kontrolou.

Celý proces je vykonávaný bez potreby anestézy, alebo iba v ľahkej lokálnej anestéze a má minimálnu bolestivosť. Po ošetrení sú na končatinu nasadené kompresné pančuchy, ktoré je potrebné nosiť minimálne 72 hodín vkuse a následne počas dňa. Pacient po ošetrení môže pokračovať v bežnom pracovnom procese bez obmedzenia.

Dĺžka ošetrenia: 20 – 30 min

Anestézia: žiadna alebo lokálna

Zotavenie: 1 deň

Návrat do práce: ihneď

 

Pokiaľ sú žily príliš veľké na skleortizáciu alebo je potrebné odstrániť väčšie žily, realizujú sa vnútrožilové operácie (endovenózne operácie).