Skip to main content

Kŕčové žily

Kŕčové žily a pavúčikovité žily, drobné retikulárne varixy sú viditeľné na koži najmä na dolných končatinách a vznikajú pri chronickej žilovej insuficiencii (nedostatočnosti). Končatiny môžu byť často ťažké, unavené, opúchať a pobolievať.

Čo spôsobuje kŕčové žily alebo pavúčie žily?

Najčastejšími príčinami kŕčových žíl je zvyčajne dlhé sedenie v kancelárii, dlhé cesty autom alebo cestovanie lietadlom, nedostatok pohybu a jednostranné napätie. Varikózne žily a metličky vznikajú, keď cievne steny žíl nedokážu odolávať zvýšenému tlaku v žilovom riečisku. Dôvodom je často geneticky podmienená slabosť spojivového tkaniva, ktoré stráca svoju funkciu najvýraznejšie po 30.roku života

Ako zabrániť tvorbe kŕčových žíl?

Aby žily zostali zdravé, musia pracovať. Úlohou žíl je prečerpať použitú krv z končatín späť do srdca. Pri tomto pomáhajú žilám významne svaly nôh. Ideálne pre správne fungovanie žilového systému je chôdza, sporty spojené s pohybom ako chôdza, jogging, skoky na trampolíne, plávanie, jazda na bicykli alebo tanec.

Keďže nie stále sa môźeme hýbať, v správnom prúdení krvi v žilách nám pomáha cievna gymnastika, ktorú je možné vykonávať v práci, doma, prípadne pri dlhšom cestovaní a poskytne úľavu od ťažkých nôh a pomože svalovej pumpe v správnej cirkulácii krvi v žilách. Ideálne je žilovú cirkuláciu podporiť aj kompresnými pančuchami.

1. Naťahovanie

Špičky prstov na ľavej nohe položte na stoličku pred seba. Jemne posuňte svoju váhu na túto nohu tak, že budete koleno tlačiť k špičkám prstov na nohách. Držte chrbát rovno. Ruky môžete oprieť o operadlo alebo kolená, zatiaľ čo lakte mierne ohnite smerom von. Na roztiahnutie lýtkových svalov zatlačte pätu podpornej nohy k podlahe. Po krátkej prestávke držte túto pozíciu 30 sekúnd a rovnaké cvičenie vykonajte s pravou nohou.

Chyťte členok rukou, zatiaľ čo stojíte, a veďte pätu smerom k zadku. Udržujte koleno vo výške a stiahnite zadok a brucho. Uistite sa, že noha na ktorej stojíte je stále čiastočne fixovaná. Ak sa cvičenie vykonáva správne, budete cítiť strečing v oblasti na prednej strane stehna ohnutej nohy.

2. Špička – prsty

Postavte sa rovno za stoličku alebo kreslo. Aby ste sa bezpečne podopreli, držte sa za operadlo. Teraz sa pomaly postavte na špičky pri vystretej chrbtici. Krátko vydržte v polohe na špičkách a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy.

3. Päta – krúženie

Postavte sa rovno s nohami rovnobežnými a od seba vzdialenými asi na šírku ramien. Zdvihnite ľavú pätu, kým špička vašej nohy zostáva na zemi. Teraz nohu pomaly otočte dovnútra tak, aby ľavá pätk smerovala k špičke pravej nohy. Potom pätu presuňte späť do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujte s pravou nohou.

4. Hojdanie s nohami

Ľahnite si na chrbát, najlepšie na koberec alebo podložku. Položte ruky na bok vedľa tela. Teraz zdvihnite obe nohy naraz a natiahnite ich smerom k stropu. Počas dvíhania nechajte kolená mierne ohnuté. Teraz vystrite obe špičky smerom k stropu a späť k kolenám. Opakujte desaťkrát.

5. Bicyklovanie vo vzduchu

V polohe na chrbte položte ruky vedľa tela. Ohnite jednu nohu a podoprite ju o podlahu. S druhou nohou bicyklujte vo vzduchu a napodobňujte pohyby pedálov. Noha by sa mala pohybovať silne. Urobte si krátku prestávku a potom pokračujte druhou nohou.

6. Špička – päta

Sedťe uvoľnene na stoličke alebo kresle. Stehno umiestnite do pravého uhlu oproti predkoleniu a chodilá v paralelnej polohe. Najskôr položte ľavý prst a pravú pätu na zem a potom vystriedajte ľavú pätu a pravý prst. Takto realizujeme tréning svalov v členkovom kĺbe.

7. Trasenie nohami

Posaďte sa rovno na stoličku. Položte zadok na okraj stoličky a udržujte rovnováhu pri vystretej polohe. Teraz vystrite nohu jednu po druhej a zatraste chodidlom, lýtkom a členkovým kĺbom.

Hotovo, vykonali ste niečo dobré pre prekrvenie svojich končatín :).